*Când ești necinstită și
disperată după bani Dumnezeu te bate așa de discret de zici că te-a bătut
Serena Williams [La scurt timp după ce s-a implicat public în campania
pro-vaccin a Guvernului, Simona Halep a pierdut un meci foarte important la
jucătoarea americană.]
*Acum, la ora 10:25 am sunat
la Compartimentul comunicare publică a Administrației prezidențiale. În baza
Legii accesului la informații am solicitat să mi se precizeze ce a discutat
președintele Iohannis cu Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române în cadrul
întânirii din cursul zilei de ieri. După ce i-am pus întrebarea, peste tânăra
Alexandra Pop parcă s-a prăbușit tot Dealul Cotrocenilor. S-a șușotit îndelung
cu șeful din birou și a trebuit să recunoască ceea ce bănuiam cu toții.
Președintele abuziv a refuzat să facă cunoscute aceste informații. Evident că
nu voi lăsa așa lucrurile. Președintele este plătit din banii românilor și
trebuie să respecte legea, să ne informeze asupra activității sale. Iar dacă nu
vrea, avem dreptul să cerem Justiției să-l oblige s-o facă.
*Mihai Gâdea a ajuns și el tot
mai apucat. Iar singura diferență față de Șoșoacă e că ea se vopsește cu blond
deschis 8.1 iar el cu negru albăstrui 666.
*Despre Covid văd că
autoritățile sataniste nu mai zic nimic. Nimeni nu ne mai măsoară temperatura
și distanța prin supermarketuri, în piețe, la metrou, în biserici și cimitire.
Vela s-a dus la dracul să-l ia cu declarațiile lui scrise la ieșirea din casă,
și cu batalioanele de gabori cu chitanțierele după ei. Că ar fi fost și pe aici
molima mincinoasă îți mai aduci aminte doar când îi vezi pe Iohannis și Arafat,
care urlau ca descreierații să ne spălăm pe mâini până și după ce ne-am spălat
pe mâini. Și că ne fac ei și ne dreg dacă ținem Paștile și Crăciunul. Și
totuși, ceva foarte dureros ne mai aduce și azi aminte de ororile prin care
ne-au trecut. Masca. Deși, cum spun, nu mai există practic nicio altă măsură de
protecție în vigoare, nenorociții ne țin și în continuare cu masca pe față. Și
nu doar în orice spațiu închis – dar și pe stradă, în parcuri și peste absolut
tot. Iar asta numai și numai ca să ne umilească la maximum, dimpreună cu șefii
lor mondiali, gardieni ai iadului pe care ni l-au pregătit pas cu pas.
*George Simion a început să-și
doneze lună de lună salariul de parlamentar de 12.000 de lei. Din ce-o mai trăi
bietul om de acum înainte nici nu vreau să mă gândesc. Ăsta om politic, nu alde
Coposu, un nesătul... Apropo, peste exact o săptămână și 3 zile se vor împlini
exact 34 de ani, 5 luni și 3 zile de la nașterea acestui scriitor român.
*Faptul că PNL și gașca lui
Cioloș pun din nou la cale, peste ani, desființarea SIIJ, mă face să repet că
nimeni nu și-a dorit mai mult asta decât Securitatea, fiii și nepoții ei. De
aceea abia aștept să-i văd pe colegii beizadelei securiste Orban, și pe Cioloș,
gardianul securist al d-nei Cornea, votând umăr la umăr pentru plinirea acestui
ticălos vis. Și pe Ceaușescu răsucindu-se în mormânt de râs ca să-l pupe-n cur
urmașul lui Brătianu.
*Dacă creștin nu sunt, și
ortodox nu sunt, nimic nu sunt.
*Actualul Guvern a demarat
modificarea legislației în materie în așa fel ca Portul Constanța să poată fi
vândut. Visul mai vechi al olandezilor, care pentru a pune ei mâna pe Port s-au
pretat la toate șantajele posibile și imposibile împotriva României (opoziția
la intrarea în Spațiul Schengen, primul dintre ele). Un protest la Prefectura
Constanța a fost organizat azi de Asociația locală Patriot, căreia s-au
alăturat parlamentarii AUR din județ. Acțiunea mi s-a părut perfect legitimă în
primul rând în contextul în care România a avut și are de-a face, în legătură
cu Portul Constanța, cu șantaj inacceptabil, cum spun. Or o eventuală
privatizare a Portului trebuie să aibă în vedere exclusiv criterii de
rentabilitate economico-financiară. Ceea ce trebuie să înțeleagă bine inclusiv
politicienii AUR, care, de când le este auzită vocea și în Parlament, se opun
din principiu privatizărilor cu argumentele isterice și răgușite ale
vrednicului de uitare Vadim Tudor. La Constanța, așa zisul jurist al
Partidului, senatorul Mateescu, a găsit că Portul nu trebuie privatizat pentru
că, ce să vezi, e rentabil. Or rentabil la statul român de azi înseamnă aproape
același rentabil ca și în ultimii ani, falimentari pe linie, ai lui Ceaușescu.
Deci problema oamenilor politici e mai întâi să facă tot ce trebuie ca să se
maximizeze rentabilitatea la companiile de stat precum Portul Constanța, care e
o adevărată mină de aur. Iar dacă nu se reușește – și nu prea se reușește de 30
de ani! – (pentru că mai mereu statul român e un proprietar și manager lipsit
de integritate și catastrofal), atunci privatizarea să devină acceptabilă în
condițiile unei competiții larg deschise, transparente și bazate pe criterii de
strictă rentabilitate iar nu pe aranjamente politice și șantaje netrebnice. (Activenews,
17 februarie 2021)
Situațiunea (CCIV), articol publicat în anul 2021