*După
Iohannis, aflăm că și Maica Tereza a fost acuzată de trafic de copii. Mai
rămâne să aflăm că săracul Lazăr avea și el de fapt șapte case.
*Analiști
politici americani vorbesc tot mai des despre iminenta înlocuire a lui Biden cu
vicepreședinta Harris. Oficial, spun ei, va fi invocată starea degradată a
facultăților mintale a președintelui. Întrebarea este atunci de ce democrații
l-au impus totuși pe Biden în cursa prezidențială. Și, neapărat trebuie
adăugat, starea proastă a lui Biden n-a fost oare atât de evidentă fiecărui
american și în alegeri? Și dacă da, nu e și acesta un indiciu al fraudării
masive a alegerilor? Revenind, se anticipează că Congresul majoritar democrat
va invoca în curând starea de sănătate a lui Biden. În realitate însă se
vorbește despre finalul scenariului pus la cale încă din capul locului de
stânga radicală democrată (așa zișii progresiști), acela de a o instala la Casa
Albă pe Kamala Harris, omul lor. În aceste condiții cred că va fi interesant să
vedem - dacă va exista cumva - reacția societății americane la farsa politică
nerușinată ce tocmai i-a fost servită.
*Rău nu e să
ai bani, rău e să ai doar bani.
*Cei care
s-au luptat și se luptă cu Dumnezeu au făcut lumii și celor credincioși un rău
imens în istorie. Începând cu împărații prigonitori ai creștinilor ca Nero,
Decius, Traian, Valerian, Dioclețian, apoi multe veacuri mai târziu sub
regimurile comuniste, iar astăzi (dar și veacuri mai în urmă) ororile din
diverse arii ale Islamului. Și tot azi ateismul când agresiv când edulcorant
din spațiul occidental. Pentru credința și dragostea lor față de Dumnezeu
creștinii au îndurat toate relele, până la mucenicie. Milioane, zeci de
milioane de martiri și-au dat viața pentru Hristos, destui nu doar fără să
ezite dar și bucuroși pentru cununa ce-i aștepta. Și fără nici măcar să
primească gândul să se lepede de credința lor. Ar fi putut și ar putea să facă
așa ceva prigonitorii creștinilor, adică mai bine să moară decât să se lepede
de ideile lor? Un creștin poate fi în stare oricând de mucenicie, pe când un
ateu militant apostaziază și dacă-i iei 1% din leafă.
*„Și le-a zis
Pilat evreilor: <Dar ce rău a făcut Iisus?> Ei însă și mai tare strigau
și ziceau: <Să fie răstignit!> Și văzând el că nimic nu folosește, ci mai
mare tulburare se face, luând apă și-a spălat mâinile înaintea mulțimii,
zicând: <Nevinovat sunt de sângele Dreptului acestuia. Voi veți vedea.> Iar
tot poporul a răspuns și a zis: <Sângele Lui asupra noastră și asupra
copiilor noștri!>” Înfricoșător acest blestem și tot ce a urmat lui de-a
lungul atâtor veacuri... Și parcă înfricoșătoare și rătăcirea în care poporul
ales se află și azi, când așteaptă cu o frenezie mai mare ca oricând venirea
lui Mesia. Dar să nu judecăm, să ne rugăm.
*Observ că
plecarea Dianei Șoșoacă de la AUR a cam scăzut simpatia pentru George Simion.
Și totuși mie tot George îmi place mai mult – dar mai mult decât el tot fetele
îmi plac.
*Președinta
Înaltei Curți de Casație și Justiție, Corina Corbu, a criticat dur proiectul
actualului ministru al Justiției de desființare a SIIJ. Am fost un monitor
constant al Justiției de după 89, și nu risc nimic spunând că e prima oară când
un președinte al instanței supreme e în mod clar pe contrasens cu Sistemul. Cât
despre SIIJ, spre deosebire de practic toată lumea, spun că în cei peste doi
ani de când funcționează această Secție, cu un rol altminteri foarte necesar
României azi, n-a răspuns nici pe departe acestui rol, așteptărilor și
susținerii atât de generoase venite dintr-oanumită parte a sistemului judiciar (știm bine care și de ce), din partea
societății civile și a presei.
*Mai e nevoie
să ne spună cineva cât rău au făcut țării și fiecărui român în parte
securiștii? Sub comunism ei au fost nimic altceva decât niște teroriști în
slujba regimului. După 89 au controlat (și controlează!) totul: politica,
instituțiile statului, economia și sistemul bancar. Tot, tot, tot! Au pus
președinții și primii miniștri. Au supervizat înstrăinarea resurselor naturale
și a băncilor, precum și marile hoții din „privatizarea” industriei. Ei, bine,
acești indivizi infami au rămas și și azi cu pensiile fabuloase neatinse – zeci
de mii de lei fiecare. Și nu doar neatinse, dar și de absolut nimeni puse măcar
în discuție. Ca și magistrații de altfel, camarazii lor în marile nenorociri –
împreună, sute de mii de îmbuibați care secătuiesc lună de lună bugetul țării.
Iar clasa politică, de la PSD și PNL la celelalte unelte securiste din USR și
PLUS, ne prostesc pe față că, făcând nu știu ce cu pensiile parlamentarilor,
„au fost desființate pensiile speciale”. Dar marea durere e că exact același
lucru îl fac și zmeii de la AUR, adăugând prin asta încă o mare dezămăgire
celor ce nu sunt deja cu totul dezamăgiți de ei.
*Dumnezeu m-a
lăsat mai tont ca să nu mă trufesc. (Activenews, 26 februarie 2021)
Situațiunea (CCVI), articol publicat în anul 2021