*România Tv,
spălătoria de cadavre politice, l-a invitat recent pe Băsescu să explice el cum
stă treaba cu dosarul Flota – o afacere în care banditul poartă o vinovăție pe
care cred că nici Atotputernicul Dumnezeu nu i-o poate șterge. Și știu bine
despre ce vorbesc, ca acela care a deschis acest dosar și s-a ocupat de el timp
de șapte luni, în 1997. Până când numitul, ministru al Guvernului căruia
aparțineam și eu, le-a cerut lui Ciorbea și Constantinescu să mă radă – ceea ce
firește că s-a și întâmplat întocmai și la timp. Pentru ca ulterior Ciorbea (la
foarte scurt timp), și mai apoi banditul însuși (peste șapte ani, din interese
electorale, la prezidențialele din 2004) să asume cele ce-au făcut ca pe o
greșeală. Sper că în curând voi finaliza istoricul acestei povești oribile,
inclusiv cu toate probele judiciare, și-l voi pune pe site. Pentru ca lumea să
poată afla cu detalii adevărul, și nu dezinformările lui Băsescu și ale
mercenarilor lui din presă. Până atunci nu mai am să reamintesc decât că acest
dosar a fost blocat pe așa-zise vicii de procedură ale DNA la scurt timp după
ce securistul-șef de Agenția de la Anvers a ajuns președinte (cu complicitatea
Monicăi Macovei, ministrul său de Justiție – și a altui nenorocit, Daniel Morar
de la DNA).
*Dumnezeu nu
judecă păcatele celor ce s-au pocăit, ci pe ale celor ce nu ne-am pocăit, și
mai ales ale celor ce n-am arătat omenie față de semenii noștri (Sfântul Ioan
Gură de Aur).
*Am observat că atunci când uit, chiar și pentru puțin timp, că nu trebuie să mă
mândresc, am tendința să devin cam bădăran. Mare pacoste și mândria asta...
*În urmă cu
aproape o săptămână am scris că mă tem că neo-marxiștii tocmai instalați la
Casa Albă vor încerca să reducă la tăcere și armata. Profet am fost! Presa
americană neînregimentată informează despre faptul că, tocmai numit, Secretarul
Apărării, Lloyd Austin, a inițiat măsuri restrictive severe ale libertății de
conștiință, politice, religioase și de opinie a militarilor. Pretextul?
Prevenirea extremismului în rândul militarilor (este invocată explicit
diversiunea pe care altminteri neo-marxiștii înșiși au pus-o la cale pe 6
ianuarie trecut la Capitoliu). Chiar dacă nu explicit, sunt puse la index
credințe religioase, în special cele pro-viață, care se opun industriei
avorturilor (patronată și aceasta la vârf de neo-marxiștii sataniști),
libertatea de exprimare ce se opune fanatismului corectitudinii politice care
tinde să proclame supremația celor de altă culoare a pielii decât cea albă, a
celor de altă orientare sexuală decât decât cea heterosexuală șamd. Experți și
analiști militari consultați de The Washington Times au fost practic cu toții
de acord că intențiile actualei puteri sunt cu totul excesive și că pretinsa
eliminare a extremismului riscă să transforme armata SUA „într-o gardă pretoriană de stânga”. Iar
purtătorul de cuvânt al Departamentului Apărării a avut dificultăți să convingă
ziariștii publicației de contrariu. În sfârșit, ulterior, confruntat cu
împotrivirea largă a militarilor la vaccinarea așa-zisă anti-Covid, rău famatul
doctor Fauci a amenințat public că militarii care refuză vaccinul Covid-19 vor
fi considerați ca fiind „o parte a problemei”.
*Lucru știut, marxist-leniniștii, comuniștii și urmașii lor de azi au avut și
au o ură neîmpăcată față de regalitate. Iar aceasta înainte de orice din cauză
că regele e unsul lui Dumnezeu, Dumnezeu pe care ei Îl urăsc precum Satana
însuși. Mai ales așa se explică de ce în special Coroana britanică a fost
atacată în ultimele decenii furibund. Dacă până în 2020 atacurile au venit din
afara Familiei regale, ulterior prințul Harry și nevastă-sa s-au pus ei înșiși
pe treabă. Mai întâi au părăsit ciufuți și cu explicații în doi peri Casa
regală. După care s-au stabilit în Statele Unite și au devenit intimi ai
capilor neo-marxiști de acolo și răsfățați ai marilor lor televiziuni – prin
intermediul cărora au răspândit tot felul de mojicii și calomnii la adresa
Coroanei. Ultima oară, în urmă cu două zile, nevasta metisă a prințului
zdruncinat (și cam foarte prostănac din naștere), fostă actriță americană (deh,
Hollywoodul neo-marxist și el...), i-a acuzat pe cei din Familia regală de
rasism. Adică cum rasism? Că n-au luat atitudine împotriva nu știu căror
tabloide care nu s-au conformat strict acelei corectitudini politice ce
interzice isteric orice referire la culoarea pielii cuiva. Și că din cauza
aceasta numita nevastă s-a supărat așa de tare că era gata să se auto-sinucidă.
*Contrar și
de această dată misiunii sale constituționale și legale (art 118 din
Constituție și art 1 din Legea apărării naționale nr 45/1994), Armata se află
implicată masiv în campania odioasă a Guvernului de vaccinare cu forța a
românilor. Urmașă demnă și azi a Armatei lui Ceaușescu, ea procedează la fel cu
reprimarea manifestanților din Decembrie 89 și cu implicarea în Mineriada din
iunie 1990. Cât despre recenta intenție de a da competențe Poliției militare să
amendeze civili în perioade precum farsa pandemică – același abuz, aceeași
porcărie.
*Fraudele
majore împotriva republicanilor la prezidențiale și eșecul procedurii de punere
sub acuzare a lui Trump (descalificant mai ales prin aceea că a fost un act
anticonstituțional, prin el putând fi vizat doar un președinte în funcție) pot
să fie un excelent atu pentru partidul fostului președinte în alegerile pentru
Congres de anul viitor. La care se poate adăuga prestația previzibil foarte
slabă a actualei Administrații rivale. Căreia i se va putea pune capăt înainte
de termen, prin votul decisiv al Senatului, printr-o moțiune reușită împotriva
președintelui de atunci – la această oră o mare necunoscută deja. (Activenews, 10 martie 2021)
Situațiunea (CCVIII), articol publicat în anul 2021