*Ca și alți
mulți ofițeri superiori din Decembrie 89, generalul Stănculescu a fost implicat
în tentativa de înăbușire a Revoluției. Ca să-și apere Comandantul suprem
dement, el s-a dus la Timișoara și a dat ordin să se tragă în oameni. Tânăr
ofițer fiind, pe parcursul lui 1990 am cerut de mai multe ori public ca cel ce
acum ajunsese ministru să fie cercetat pentru cele petrecute la Timișoara, fapt
pentru care în noiembrie același an numitul m-a dat afară din armată. În 1999
el este condamnat la 15 ani de închisoare pentru omor deosebit de grav și la
degradare militară. Însă eu, mulțumită Ministerului Apărării Naționale și unor
judecători la fel de infami și ei în apărarea generalului criminal, tot dat
afară din armată am rămas. În cursul acestui an va exista o nouă judecată la
instanța supremă. Iar MApN se dovedește și astăzi complice cu fostul ei
ministru ucigaș. Mai nou prin șeful Direcției juridice generalul Anton-Radu Cipu,
un personaj de o rea-credință
monumentală și el, ca orice general de mentalitate ceaușistă.
*Cu armele
biologice și electronice la dispoziție, și cu munții lor de bani, sataniștii
sunt siguri nu doar că pot șantaja întreaga lume pentru planurile lor diabolice,
dar și că pot să devasteze oricând planeta. De ce nu vor reuși? Pentru că există Dumnezeu. Iar lor nici nu le trece
prin minte asta, însă le va fi fatal.
*Ce
binecuvântare mai mare în cer și pe pământ decât să te naști ortodox? Dar și la ce ne obligă...
*Fiecare
dintre noi, cetățeni de rând ai acestei țări, avem toate motivele să fim
nemulțumiți de ce ni se întâmplă de la Revoluție încoace. Dar o consolare cred
că putem găsi în faptul că la fel au fost tratați de conducătorii noștri și de
„partenerii occidentali” și cei mai vrednici dintre noi. Mă gândesc de exemplu
la Regele Mihai („slugă la ruși” etc), la Corneliu Coposu, calomniat cum nimeni
n-a mai fost ca el, ori la Paul Goma, stins departe de țară ca refugiat
politic. Toți trei trecuți dincolo copleșiți de durere pentru țara lor.
*Mihai Gâdea
își poate reface credibilitatea numai dacă o găsește pe Elodia și o ia de
nevastă.
*Când ni-i
greu, oricât de greu, să luăm aminte – și să avem nădejde: „Domnul ceartă pe
cel pe care-l iubeşte şi ca un părinte pedepseşte pe feciorul care-i este drag”
(Vechiul Testament).
*Am anticipat
bine și aici. După ce l-au eliminat de Trump sataniștii lumii vor să se
răfuiască cu Rusia. Îi încurcă rău în planurile lor drăcești. Biden l-a făcut
criminal pe Putin și l-a amenințat că va plăti pentru amestecul în alegerile
din SUA tocmai încheiate. Firește, aceeași acuză ca și în 2016, care finalmente
a fost dovedită drept o făcătură. Ce par să nu ia în calcul acești smintiți e
că daca Trump n-a avut propriile armele nucleare, Rusia le are. Și prin ele le
rămâne inaccesibilă.
*Big Brother,
Big Pharma, Big Tech, Big Beep.
*Dumnezeu
Însuși ne învață că nu există mântuire fără cruce (încercări, necazuri etc).
Dacă e așa, atunci mai cu seamă pe parcursul Postului patimilor și Învierii
Domnului să primim fără să ne plângem inclusiv răul pe care ni-l fac
conducătorii, judecătorii și alți agenți ai acestui stat atât de ostil - și să
ne și rugăm pentru ca Dumnezeu să-i lumineze și să-i ierte pentru ce fac. Căci
plata noastră va fi pe măsură.
*La Conferința
din 1 martie a partidului său Trump a repetat, pentru a treia oară după ce a
fost alungat prin fraudă: “Călătoria noastră e abia la început. Vom câștiga,
iar America va fi mai mai puternică decât oricând”. Personal cred că șanse ca
lumea să evite răul tot mai mare și mai implacabil vor exista numai dacă
America își va reveni. Pentru asta e nevoie însă ca promisiunea lui Trump să se
împlinească. Iar eu continui să cred că se va împlini.
- Auzi
cumătră, dacă Dragnea n-a mai ieșit nici azi din pușcărie, nu cumva tot tot
nefericitul ăsta o fi vândut și flota? (Activenews, 20 martie 2021)
Situațiunea (CCX), articol publicat în anul 2021