*Mă vaccinez, dar cu două
condiții: Iohannis să-mi doneze cele șapte case iar după aia să am dreptul să
mă răzgândesc.
*„Arată că-ți pasă, ia un
șobolan acasă.” Ne amuzăm de invazia de șobolani și de munții de gunoaie ce au
acoperit Sectorul 1 al Capitalei condus de Clotilde Armand; un personaj cu
origini și cu o biografie la fel de tulburi ca și ale nevestei colegului său
politic Cioloș - securistul gardian al Doinei Cornea, din cale afară de dubios
el însuși. Însă lucrurile pot lua o turnură dramatică, știute fiind bolile
grave pe care le răspândesc șobolanii. Și să nu ne întrebăm cumva prea târziu dacă
această stare de lucruri, fără precedent în istoria recentă a Sectorului etalon
al Bucureștilor, a fost provocată premeditat. Știind și că despre Armand s-a
scris și încă se scrie că a ajuns primăriță printr-o acțiune de-a dreptul
banditească asupra sacilor cu buletinele de vot.
*În chiar aceste luni
Globalismul satanist e pe cale să subjuge lumea pentru a o îndrepta către
infern. Iar dacă armatele naționale occidentale (singurele care mai pot face
ceva) nu se vor ridica solidare cât mai repede, lumea va ajunge curând la
destinație.
*Ați văzut cum odată cu steaua
secăturii de Băsescu, dar fix odată cu ea, a apus și steaua celor ce l-au
servit oportunist din toate pozițiile: Liiceanu, Patapievici, Pleșu, Andrei
Cornea, Tismăneanu, Traian Radu Ungureanu, Baconschi ș.cl.? S-au lăcomit ca
fraierii și azi au ajuns niște nimeni second hand...
*Se împlinesc 75 de ani de la
începerea procesului lui Ion Antonescu, iar pe internet abundă postări ce-l
prezintă pe Mareșal drept erou național. Postări ce cred că ar avea nevoie
totuși de o privire mai completă a lucrurilor. Cum ar fi opiniile Regelui Mihai
pe tema aceasta (inclusiv în cadrul unui interviu acordat lui Vartan Arachelian
în februarie 1990): „Eu cred că Antonescu era patriot, își iubea țara, asta nu
se poate discuta. Problema era cum a condus războiul. Nimeni nu era de acord,
nici țara, nici oamenii politici, nici eu, să mergem până în fundul Rusiei,
practic până la Pacific. Dacă avea altă opțiune în afară de alianța cu Hitler,
îmi este greu să spun, pentru că absolut niciodată el nu discuta cu mine (...).
Condamnarea lui la moarte a fost mult prea aspră iar felul în care a fost
executat, oribil.” La care eu aș mai adăuga încăpățânarea mereu orgolioasă a
Mareșalului de a merge până la capăt alături de Hitler, nu doar după ce acesta
ne făcuse cadou Dictatul de la Viena în august 1940 – dar și după ce Italia
fascistă rupsese alianța cu Germania nazistă (septembrie 1941), după ce Marea
Britanie ne declarase război (în 6 decembrie 1941), și, culmea culmilor, după
ce Mareșalul mai și declarase război SUA
(12 decembrie 1941). În sfârșit, fostul Mareșal va avea pentru totdeauna și
alte mari răspunderi punctuale: dezastrele de la Stalingrad și Cotul Donului
(ultimul, cea mai mare catastrofă militară din istoria României, în care au
pierit 150.000 de soldaţi români), de la Odesa (toamna-iarna lui 1941), de la
Iași (iunie 1941).
*Senatul a adoptat o strategie
europeană pro-LGBT care preconizează să fim arestați dacă ne mai permitem să
spunem, de exemplu, că Sfânta Scriptură Însăși vorbește despre homosexualitate
ca despre un lucru contra firii, o urâciune pedepsită atât de cumplit de
Dumnezeu în cetățile Sodoma și Gomora. Dacă Fiul lui Dumnezeu s-a răstignit
nevinovat pentru păcatele mele, oare cum nu voi primi eu, pentru Cuvântul Său,
niște cătușe neisprăvite pe care le roade rugina? În sfârșit, repet a mia oară,
sataniștilor lumii nici vorbă să le pese de fapt, în ceea ce fac, de persoanele
din această categorie, de care se folosesc în chip mizerabil. Nici vorbă, singura
lor preocupare este să atace încontinuu și pe orice cale Biserica Creștină. De
fapt Biserica Ortodoxă, singura care le mai încurcă planurile drăcești. (activenews.ro, 5 iunie 2021)
Situațiunea (CCXXII), articol publicat în anul 2021