Domnului ministru
de Interne Lucian Nicolae Bode
Domnule ministru,
Sunt Andreea
Borbat, nepoata Elisabetei Călugăru. Bunica mea, în vârstă de 86 de ani, este
internată de trei săptămâni în secția de neurologie a Spitalului municipal
Onești, județul Bacău, urmare a unui al doilea atac vascular-cerebral care i-a cauzat
intrarea în comă. Dat fiind că timp de 12 de zile de comă profundă medicii secției de neurologie au constatat o
înrăutățire continuă a stării de sănătate a bunicii, practic fără șanse de
supraviețuire, în urmă cu 9 zile au trecut-o la îngrijiri paliative, într-o
fază terminală a bolii. În cursul zilei de astăzi, fără ca anterior personalul
medical (cu care ne-am aflat în contact permanent) să ne semnaleze nici cea mai
vagă suspiciune de acest gen, am fost anunțați de la Spital că bunica a fost
diagnosticată cu Covid. Întrucât, repet, în toată perioada de 21 de zile în
care am ținut legătura cu personalul medical, bunica mea nu a prezentat absolut
nici cel mai vag simptom de Covid, eu și familia mea suspectăm diagnosticarea
ei cu Covid ca fiind frauduloasă. În cursul zile de azi, unchiul meu Dan
Călugăru (fiul bunicii materne) va sesiza Poliția municipiului Onești în
legătură cu cele arătate. Prin prezenta, vă solicit insistent ca ancheta
Poliției Onești să fie făcută cu obiectivitate, în caz contrar eu și familia
mea ne vom adresa Parchetului și ulterior instanței de judecată.
24 septembrie 2021
Andreea Borbat (activenews.ro,
24 septembrie 2021)
[Exact o lună mai târziu, la 24 octombrie 2021, Elisabeta Călugăru a murit, iar
Spitalul și-a făcut voia declarând-o moartă de Covid.]
Nepoata mea se bate și ea cu asasinii Covid., articol publicat în anul 2021