*De la un timp pare că există o agendă cu tot felul de teste ce se fac cu noi, oamenii de rând, până unde se poate merge cu restrângerea a tot felul de drepturi și libertăți. La începutul lui august, s-a întâmplat să fiu sesizat de angajați ai Registrului Auto Român (celebrul RAR - regie autonomă a statului) că sunt amenințați cu pierderea locului de muncă dacă nu se lasă amprentați ca să poată avea acces în instituție. Directorul în exerciț, un domn Radian Tufă, înscăunat în guvernarea liberală (curat liberală!) a și pus la punct sistemul tehnic, și nu-i mai rămânea decât să lase oamenii pe drumuri (aflați și așa sub spectrul șomajului dacă nu se vaccinează - nenorocire abuzivă de care românii, vedem, nici azi nu-i clar dacă au trecut). Pe d-l Tufă îl lăsa rece că prin lege este stabilit imperativ că prelucrarea datelor biometrice este permisă cu consimțământul explicit al persoanei vizate sau dacă prelucrarea este făcută în temeiul unor dispoziții legale exprese (dispoziții ce evident nu existau). La fel, nu-i păsa că au mai existat cazuri în care, de asemenea instituții publice, procedaseră anterior ca el și fuseseră amendate usturător, potrivit legii, de Autoritatea națională de specialitate în domeniul datelor cu caracter personal (ANSPDCP); un exemplu, în 2015, Primăria de la Timișoara, sub Nicolae Robu (alt liberal și ăsta). Pe 5 august am publicat un articol bine documentat („Mai rar abuzuri ca la RAR”), și am și sesizat ANSPDCP. La puține zile, probabil Autoritatea începuse verificările, directorul nostru sare repede cu gura la Antena 3 că să vezi că dracul nu-i chiar așa de negru și alea, alea - iar un angajat filmat și el ținând isonul șefului suprem că nu-i nicio problemă, că doar pui degetul în celula fotonică și gata (și mai și arată țării ce simplu e). Iar în final televiziunea deontologilor Voiculescu și Gâdea, și Tufă, mai găsesc și un avocat (după profesie, tot liberal - secături ce sunteți...) care îngână ceva greu inteligibil, dar puteai să ghicești că, tot așa, stați liniștiți că-i totul bine. Așa de bine că ANSPDCP l-a amendat pe d-l Tufă după cum urmează, citez: „pentru încălcarea art. 5 alin. (1) lit. c) și art. 9 din RGPD, în temeiul art. 58 alin. (2) lit. b) din RGPD, raportat la art. 14 alin. (11) și art. 15 alin. (1) și (3), art. 16 alin. (5) din Legea nr. 102/2005, precum și în temeiul art. 12 din Legea nr. 190/2018, coroborate cu art. 7 din OG nr. 2/2001”. În sfârșit, și acest caz mi-a confirmat că e neapărată nevoie ca, atât cât le mai stă în putere, oamenii să nu se lase călcați în picioare. Să afle cum se pot apăra de un abuz sau altul, să se adreseze autoritățile statului (pentru mine ANSPDCP a constituit o surpriză plăcută), iar când e cazul și Justiției - Justiție care, repet, în ultimul timp dă destule semnale de emancipare de sub politic și de sub cei ce o voiau neapărat, până nu demult, „câmpul lor tactic”.
[Răspunsul
primit de la ANSPDCP
From:
raspuns.ans@dataprotection.ro [mailto:raspuns.ans@dataprotection.ro]
Sent: Tuesday, October 12,
2021 4:21 PM
To: vs@valerianstan.ro
Subject: ANSPDCP raspuns final
18060
Va trimitem atasat acest
document inregistrat in institutia noastra Subiectul inregistrarii: ANSPDCP
raspuns final 18060
Domnului Valerian Stan
Stimate domn,
Vă informăm că sesizarea dvs., prin care reveniți la cea anterioară nr.
14091 din 9 august 2021, a fost înregistrată la registratura generală a Autorităţii
Naţionale de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal sub nr. 18060
din 11 octombrie 2021.
Vă aducem la cunoștință că, în urma demersurilor
autorității de supraveghere, operatorul a fost sancționat contravențional, pentru
încălcarea art. 5 alin. (1) lit. c) și art. 9 din RGPD, în temeiul art. 58 alin. (2) lit. b) din
RGPD, raportat la art. 14 alin. (11) și art. 15 alin. (1) și (3), art. 16 alin. (5) din Legea nr. 102/2005,
precum și în temeiul art. 12 din Legea nr. 190/2018, coroborate cu art. 7 din OG nr. 2/2001.
Mai multe detalii referitoare la drepturile garantate persoanelor
vizate şi la obligaţiile ce le revin operatorilor de date cu caracter personal, potrivit
R.G.P.D. nr. 679/2016, puteţi obţine consultând adresa de internet a autorității de supraveghere:
www.dataprotection.ro
Cu deosebită considerație,
Director
George BALAITI]
*“Cel ce va răbda până la sfârşit, acela se va mântui“ (Domnul Iisus Hristos). Părinții Bisericii învață că Mântuitorul ne îndeamnă prin aceasta să fim atenţi la vremurile care prevestesc judecata Sa. Să fim cu luare aminte la războaie, foamete, boli, cutremure, la prigonirile împotriva creştinilor şi la înmulţirea fărădelegilor. Și să înțelegem că unii se vor pierde pe acest drum al necazurilor și al răbdării, dar mulţi vor ajunge şi la finalul lui, unde-i așteaptă marea răsplată. Prin răbdare să ne înmulţim nădejdea, iar prin nădejde să ne întărim credinţa.
*A trecut, și era să uit: 30 iulie, "Ziua internatională a prieteniei". Chiar așa, să sărbătorim noi tot ce ne vâră pe gât neo-marxismul internațional (în cazul de față, din 2011, ONU, oficina numitului neo-marxism)? Neo-marxiștii și prietenia, hm...
*Când mai am câte-un necaz, mă mângâi cu cuvintele Mântuitorului „În lume necazuri veţi avea, dar îndrăzniţi, Eu am biruit lumea". Și cu un ceai ori admirând o floare și tot așa.
*Greta nu se lasă. După ce a declarat război școlii și încălzirii globale ea are de gând să se lupte și cu răcirea globală. (activenews.ro, 14 octombrie 2021)
Situațiunea (CCXL), articol publicat în anul 2021