*Voi, cei ce
vreți să ne luați totul, credința n-o să ne-o puteți lua. Iar dacă nu ne luați
credința, nimic nu ne luați.
*Norvegienii
și niște români trădători de neam. În anii '90, Băsescu și regimul FSN-ist au
dat pe nimic norvegienilor 15 nave mineralier în stare foarte bună (la 1 dolar
bucata), finalmente ajungându-se la un prejudiciu de 350 de milioane de dolari.
Azi, Iohannis și regimul FSN-ist (PSD-ul plus PNL-ul băsist) vor să cumpere 32
de avioane de luptă la mâna a doua (avioane fabricate în anii '70) tot de la
norvegieni, cu 454 de milioane de euro.
*Judecătorul
Cristi Danileț e cunoscut mai ales pentru poziționarea scandaloasă favorabilă
fostei guvernări Băsescu-PDL - fățișă și contrară statutului de judecător. Iar
mai nou pentru tot felul de postări pe Facebook cel puțin caraghioase (să nu
zic cretine), care duc cel puțin în derizoriul public același statut. În urmă
cu câteva zile el a fost exclus din magistratură de CSM, autoritate definită
prin Constituție drept “garantul independenţei justiţiei”. Ieri Ambasada SUA
s-a declarat “profund îngrijorată” de excluderea judecătorului și s-a dedat la
o retorică entuziastă despre cum „O justiție independentă care respectă statul
de drept este esențială pentru orice democrație prosperă, după cum spus recent
și președintele Biden că democrația nu se produce întâmplător”. Reacția
întârziată a diplomaților americani de la București sugerează că ea s-a putut
datora unor pesonagii ale fostei guvernări băsiste cum ar fi Monica Macovei și
Kovesi, amândouă băsiste renumite și ele, dar și răsfățate ani în șir ale
Ambasadei SUA. În orice caz intervenția acestei Ambasadei în numele Administrației
Biden e de un ridicol suprem, chiar și pentru un regim precum cel nord-coreean.
Probabil că și scribii Ambasadei s-au tăvălit de râs despre cum Biden și ai lui
- niște sataniști care distrug, la propriu și cu intenție, nu doar democrația
americană, dar și țara (și deplâng asta cu disperare proprii conaționali) -
“respectă statul de drept pentru o democrație prosperă”.
*În urmă cu
exact un an Trump spunea: "Eu tocmai vreau să opresc lumea să se
sinucidă." Însă lumea l-a lăsat singur, iar azi nu îi e deloc bine.
*Înainte de
rugăciune mi-e foame, iar după ce mănânc mi-e somn.
*Marea
finanță aparține sataniștilor lumii, și prin ea, prin datorii uriașe, popoarele
au fost înrobite. De aceea conducătorii popoarelor execută orbește ordinele
sataniștilor, cum vedem mai ales de când cu această așa zisă pandemie. Iar
singura ieșire este ca popoarele să spună stop acestei dictaturi drăcești, să
se revolte și să fie pregătite să treacă pentru un timp chiar și prin lipsuri
materiale serioase. La americani, înrobiți și ei până peste cap, tocmai se
întâmplă înă un lucru extraordinar, pe care trebuie să-l cerem și la noi -
instanțele de judecată au blocat vaccinarea obligatorie, iar oamenii par
dispuși să-i înfrunte pe sataniști cu Marea lor finanță cu tot.
*Extraordinar
ce s-a mai dat vremea asta peste cap... În plină iarnă m-am înzăpezit iar pe
Transfăgărășan. Gretaaa, unde umbli, fată? Las-o naibii de școală și fă ceva că
murim aici de vii!
*Lucrul care
m-ar fi făcut cu desăvârșire incapabil de călugărie e orgoliul. Cu altele ar
mai fi fost cum ar mai fi fost, dar de orgoliu numai singur Dumnezeu m-ar putea
vindeca. Chiar și gândul acesta mi-a venit mai ales din mândrie, ascunsă cu
grijă într-o falsă smerenie.
*Pe 5
decembrie, The New York Times (trompeta agitatorilor actualei Administrații
americane) „informa” că potrivit unor date ale serviciilor americane „Moscova a
făcut planuri în vederea unei ofensive militare asupra Ucrainei chiar la
începutul anului viitor, forțele estimate ridicându-se la 175.000 de militari”.
Pentru ca patru zile mai târziu să aflăm că “Departamentul american al Apărării
avertizează că China se pregătește pentru o campanie militară de preluare a
Taiwanului” (The Washington Times, 9 decembrie 2021). Când comandant suprem al
armatei americane a ajuns cineva ca Biden, și știm noi cum a ajuns, și pus de
cine și de ce, e neapărat necesar să privim totul cu mari rezerve. În orice caz
să notăm și aceste două alarme de grad maxim și să vedem ce (nu) va urma. De
spus și că de la începutul mandatului lui Biden au existat și alte alerte
"serioase" despre "amenințări ruso-chineze" care până azi
s-au dovedit niște profeții complet mincinoase. Menite cel mai probabil să
distragă atenția americanilor (cum odinioară ne făcea și Ceaușescu nouă) de la
problemele interne tot mai grave ale țării lor.
*Dintre
Cărtărescu și Balzac îl prefer pe Balzac.
*Cum își mai
învrăjbesc Biden și ai lui propriul popor. După ce-au distrus democrația și
presa, mai nou scot din joben „sondaje de opinie” ce pretind că „67% dintre
americanii vaccinați sunt de acord cu taxa COVID (cheltuielile cu testarea)
pentru cei nevaccinați” (The Washington Times, 16 decembrie 2021). (activenews.ro,
16 decembrie 2021)
Situațiunea (CCXLIX), articol publicat în anul 2021