*După ce l-a
făcut scăpat de una din cele mai mari tâlhării din „post-comunism” (dosarul
Flota), Sistemul ține să-l scape pe Băsescu și de mizeria colaborării cu
Securitatea. La fond, Curtea de Apel București a menținut decizia CNSAS, care
l-a declarat pe bună dreptate colaborator. La Înalta Curte următorul termen va
fi pe 25 februarie - cu mențiunea interesantă că dosarul a fost înregistrat în
iunie 2020 însă instanţa a stabilit ca procesul să înceapă numai în noiembrie
2021, respectiv o întârziere de 1 an şi 5 luni. Trei semne rele pentru soarta
dosarului îmi par a fi, pe de o parte, întârzierea de care zic, apoi ce tocmai
scrisesem, că la ICCJ, la Secția de contencios administrativ, se dau lupte
grele ca Sistemul să recapate controlul asupra acestei Secții, iar al treilea
că avocat al șefului Agenției de la Anvers din anii ultimi ai lui Ceaușescu
este nimeni altul decât Valeriu Stoica. Ani mulți, după 89, profesor la
Facultatea de drept din București dar și profesor şi decan al Institutului
naţional al magistraturii, el deține un ascendent care realmente intimidează
judecători aparținând multor generații. Un amestec de ascendent profesional dar și de influență politică și
de forță financiară. El și soția sa, avocată și ea, au cunoscut un boom al
conturilor bancare - mai ales din banii publici - la scurt timp, și apoi mai
mereu, după ce a ajuns ministru al Justiției (și bun amic, în Guvern, al
securistului de Anvers). Au existat perioade, amănunțit documentate de presă
(dar și altele anterioare, documentate de mine), în care statul îl plătea
pentru “asistență juridică” și cu 15 milioane de euro pe an. Or pentru asta era
musai ca Sistemul ticălos să te agreeze bine de tot. În sfârșit, când își apără
fostul coleg turnător Valeriu Stoica ar trebui să-și clarifice el însuși
relațiile cu aparatul represiv al statului comunist. Și, să fiu iertat, ca să
fii judecător, sub Ceaușescu, vreme de mai mult de un deceniu, cum a fost el,
ai tare multe lucruri de clarificat. Iată de ce cred că în februarie instanța
supremă are de trecut un test cât zece MCV-uri ale Bruxellesului.
*D-l Vasile
Bănescu, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei, a fost și este un suspect
agitator vaccinist. Unul care, voi reveni probabil curând, are și o implicare
incredibilă în răspândirea de informații false, menite să înfricoșeze populația
cu privire la pericolul epidemiologic, și s-o determine să se vaccineze. Cred
că Părintele Patriarh ar face bine să-l demită deja.
*Ardeal, din
maghiară, vine din românescul Transilvania care înseamnă "Visezi
frumos".
*Statul român
republican "a eșuat" numai zilele trecute, sub Iohannis, după 74 de
ani de la instaurarea sa de către Stalin. Până ieri n-a fost deci decât un stat
de drept, al supremației legii și respectului pentru drepturile și libertățile
cetățeanului.
*Asta da
drăcie, tocmai când a trecut postul și-i dezlegare la înjurat, Arafat e pe
făraș iar Iohannis a ajuns împăciuitor
ca Ceaușescu în balconul CC-ului. Iliescu și Băsescu or mai trăi? - c-o să
murim de plictiseală.
*Mâine seară,
pe 30 decembrie, va avea loc o seară aniversară a 74 de ani de la instaurarea
Republicii. Seara, care va începe la asfințit, va debuta cu mesaje trimise de
Stalin, Ceaușescu și Ana Pauker și citite de Iliescu, de agentul Petrov de la Anvers și de Mihai Șora, și
se va încheia la prânz cu recitalul Anei Blandiana „Tinerețe leninistă” și
lansarea postumă a volumului de confesiuni “Conu Leonida: Efimițo, am fost un
dobitoc”. Evenimentul va fi găzduit sub cupola Circului de stat condus de
Mircea Dinescu, bufonul Republicii.
*Căzută și ea
sub dictatura satanistă, Armata americană, cândva o instituție a demnității și
bărbăției, se pregătește să dea afară, luna care vine, militarii care nu s-au
vaccinat. Să mai comentezi ce se întâmplă sub prezidenția unei marionete groggy
e desigur inutil. Ce vreau să spun e doar că noi românii ar cam trebui să
mulțumim că pe aici încă e cum e; lui Dumnezeu în orice caz, dar poate că nu
doar lui - chiar dacă unii dintre voi mă veți lua iar la refec pe aici.
*Când privesc
la unele atitudini ale eurodeputatului Cristian Terheș, nu pot decât să-l admir
- însă când îmi amintesc că-i întovărășit cu Pavelescu, cel ce ține de 14 ani
ostatic și în ruină Partidul lui Maniu și Coposu, mă copleșesc toate
întrebările. (activenews.ro, 29 decembrie 2021)
Situațiunea (CCLI), articol publicat în anul 2021